Musíte sa ubezpečiť že nikto vo vašej domácnosti nemá alergiu na srsť.
Skutočne si ju chcete zobrať a zodpovedne sa o ňu starať ďalších 15 až 20 rokov?
Máte na ňu dosť času?
Čo s ňou urobíte keď pôjdete na dovolenku?
Najskôr by ste sa mali podrobne zaoberať takýmito otázkami.
Mačacia matka a jej mláďatá by rozhodne mali žiť v byte chovateľa. Chovateľ by mal s mačkami zaobchádzať láskavo a nie neosobne ako s neživým tovarom. Ak ponúka viaceré plemená, buďte obozretnejší, lebo ide o veľkochov. V ňom zvieratá nemajú príležitosť zblížiť sa s človekom a môžu byť aj choré.
Overte si rodokmeň mačaťa, aj to, v akom chovateľskom spolku ho vystavili! Musí obsahovať mená a sfarbenie posledných štyroch generácii a ocenenia, aké získali rodičia vášho mačiatka.
K serióznemu chovateľovi si môžeme prísť pozrieť mláďatá a miesto, kde vyrastajú. Mačiatko vám odovzdá až v 12.týždni života a so všetkými očkovaniami.
Pozor pri inzerátoch v novinách! Mačence často nie sú zaočkované, nemajú žiadny dokument o rodokmeni a nemusia byť vždy zdravé. Pri kúpe si tiež všimnite, či má zviera dostatočný pohyb a či ho držia v čistote!
Zdravé mačky majú mäkkú, lesklú srsť, bez lysých alebo zapálených miest. Oči by mali mať jasné a žiarivé, nos suchý a teplý. Zviera má čisé uši a reaguje na každý zvuk. Pohyby zdravej mačky sú pružné a ladné.
Mačká ma dva-tri razy do roka obdobie ruje. Neprestajne mňauká, je nepokojná, roluje sa po zemi.
Kocúr všade trúsi nepríjemne zapáchajúci moč.
Ak sa chcete vyhnúť týmto problémom - dajte ju vykastrovať! Stratí tak svoj pud a ešte viac sa primkne k svojmu majiteľovi.
U kocúra je vzdialenosť medzi konečníkom a pohlavným otvorom väčšia ako u mačky. Samec má otvor okrúhly, samička podlhovastý.
Kôš na spanie, kôš na prepravu, mačací záchod, mačacia podstieľka, mačací strom(škrabadlo), misky na pitie a potravu, mačacia tráva, hrebeň a kefa na starostlivosť o srsť, hračky a mačacia vôdzka.